Merit Student



  SUMMER 2012  
     
 
SR. NO. NAME OF STUDENTS CLASS ORDER OF MERIT
1 ANAND SARNAPP CHAWHAN D.I.R.P.M. 1
2 VISHWAS SHRAVAN WAGHADE BACHELOR OF LIBRARY AND INFORMATION SCIENCE 8
3 ARCHANA SUDHAKAR TURALE MASTER OF ARTS-PART II 10
4 SONU PRABHAKAR LONKAR MASTER OF ARTS FINAL(GEORGRAPHY) 4
5 SWATI CHANDRABHAN TAPASE MASTER OF LIBRARY AND INFORMATION SCIENCE (FINAL) 8
6 NEHA BAPURAO TIPLE MASTER OF SCIENCE FINAL (ZOOLOGY) 4
7 PRACHEE PRAMODSINGH CHAUHAN MASTER OF SCIENCE FINAL (ENVIRONMENTAL SCIENCE) 1
8 NAZNIN TABASSUM ABDUL MASTER OF SCIENCE FINAL (ENVIRONMENTAL SCIENCE) 3
9 PRIYA AMIYA KUMARKUNDU MASTER OF SCIENCE FINAL(COMPUTER SCIENCE) 2
10 VEENA RAMSWAMI KONDAWAR MASTER OF SCIENCE FINAL(COMPUTER SCIENCE) 4
11 GAJALA AMIN SHEIKH B.Sc DIPLOMA in COMPUTER SCIENCE & APPLICATION 1
12 NISHA VASUDEV GIDWANAI B.Sc DIPLOMA in COMPUTER SCIENCE & APPLICATION 4
13 RADHA LAXMIKANT KADUKAR MASTER OF B.Sc(I.T.) 1
14 ASHWINI ARUN LATKAR MASTER OF B.Sc(I.T.) 2
15 NILIMA DILIP BOTUWAR BACHELOR OF COMMERCE APPLICATION(FINAL) 1
16 KAUSHIK RAMNIKLAL PATEL MASTER OF COMMERCE 1
17 PRIYA CHETANDAS BAJAJ MASTER OF COMMERCE 1
 
     
  SESSION 2008-2009  
     
 
SR. NO. NAME OF STUDENTS CLASS ORDER OF MERIT
1 MR.LALITKUMAR GOVINDRAO KAYARKAR P.G.DIP.IN ANTHROPOLOGY 1
2 MISS LEENA DILIP ZIDPE P.G.DIP.IN ANTHROPOLOGY 2
3 MR.HARSHAL ASHIKRAO KATKAR B.C.A 1
4 MISS NISHAD PRAVIN ABDUL HAKKAZI M.A.(POL.SCI.) 8
5 MR.VASANT VITTHALRAO KSHIRSAGAR B.LIB.I.SCI. 4
6 MISS ANGHA BALKRUSHNA AWNTADE B.LIB.I.SCI. 7
7 MISS SUWARNA WAMANRAO YENURKAR B.LIB.I.SCI. 10
8 MISS KIRTI RAMESH BORIKAR M.C.M 10
 
     
  SESSION 2007-2008  

 

SR. NO. NAME OF STUDENTS CLASS ORDER OF MERIT
1 MR.VITTHAL SHAMRAO ATRAM M.A. II (SOC.) 01
2 MISS JYOTI BHIMRAO JAGTAP M.A. II (SOC.) 01
3 MISS SAVITA CHANDUJI MADDIWAR M.A.II (POL) 09
4 MISS VAIDEHI GOVINDLAL CHAWHAN M.B.A 01
5 MISS ASHA BHAGWAN SAH D.I.R.P.M 01
6 SALUJA GANGADEEP KAUR INDRAJIT SINGH B.COM.III 03
7 KAWALDEEP KAUR RAJBEER SINGH SALUJA B.COM.III 04
8 MISS ARSHIYA PARVIN JABBAR SHEIKH P.G.DIP.IN ANTHROPOLOGY 01
9 MR. PRAVIN DNYANESHWARRAO KADUKAR P.G.DIP.IN ANTHROPOLOGY 01
10 MISS LATA MADEVEN P.G.DIP.IN ANTHROPOLOGY 02
11 MISS VARSHA YASHWANT CHIKATE P.G.DIP.IN ANTHROPOLOGY 03
12 MISS PRAGATI BHASKAR MESHRAM C.LIB 01
13 MR. PRADEEP DIWAKAR TELANG B.LIB.SCL. 01
14 MR.JAYWANT SURESHRAO AWACHAT B.LIB.SCL. 07
15 MISS BHAGYASHREE G. ZADE B.LIB.SCL. 08
16 MR.MAHESH WAMANRAO PALKAR B.LIB.SCL. 08
17 MISS VAISHALI D.LABHANE B.LIB.SCL. 09
18 MR. AMOL SUDHAKARRAO TADAS B.LIB.SCL. 10
19 MISS NEHA SURESH AHUJA B.C.A.III 10


 

SESSION 2006-2007

 

SR. NO. NAME OF STUDENTS CLASS ORDER OF MERIT
1 MR. RAJESH RAMDAS BRAMHANE P.G. DIPLOMAIN IN ANTHROPOLOGY 1
2 MISS MANISHA SHIVSHANKAR HARDE P.G. DIPLOMAIN ANTHROLOGY 2
3 MISS CHHAYA SUDHAKARRAO PAWAR P.G. DIPLOMAIN ANTHROLOGY 3
4 MR. NIKESHAN SUDHAMJI DEURMALE M.A.(GEO.) 2
5 MISS RAJANI PRAVIN GHARDE M.A.(GEO.) 5
6 MR.NITIN DUDHARAM JAMBHULE M.A. (POL. SCI.) 3
7 MR. SUDHANSU GAUR ROY M.A.(HIN.) 4
8 MR. YASHWANT VITHOBAJI MOHITE B.M.C. 2
9 MISS SHWETA VINOD CHAWARE B.M.C. 4
10 MISS SHITAL MAROTRAO MAGARE B.LIB.SCI. 3
11 MR.PRAMOD DNYANESHWAR RAMTEKE C.LIB.SCI. 5


 

SESSION 2005-2006

 

SR.NO. NAME OF STUDENTS CLASS ORDER OF MERIT
1 MISS SHILPIPRIYDARSHINI RAMNARESH THAKUR M.B.A. 1
2 MR. KAM,LESH ABAJI RAIPURE P. G. DPLOMA IN ANTHROPOLOGY 1
3 MISS . PRATIBHA  SANTOSH  BARAHATE P.G. DIPLOMA IN  ANTHROPOLOGY 2
4 MR. VISHAL CHANDRAKANT NIMBALKAR P.G. DIPLOMA IN  ANTHROPOLOGY 3
5 MR. KISHOR  BHANUPRATAPJI  WARMA M. COM. 2
6 MR. NAVINSINGH  RATANSINGH  RATHOD M. COM. 5
7 MR. RANJI SINGH  GURBINDERSINGH ARORA M. COM. 8
8 MISS GURBIRKAUR TARLOKSINGH  KHALSA B. COM. 6
9 MISS SANGITA VIDYANAND  CHOUBEY M.A.(HIN.) 7
10 MR. MOHD AHMAD DOST MOHD. SHEIKH D.B.M. 2
11 MISS NISHA ABDUL HANIF SHEIKH D.B.M. 4
12 MIS SUKHJINDERKAUR MAANSINGH SARAI D.B.M. 5
13 MISS MANJUSHA MAHADEO SHIWANKAR C.LIB.SCI. 1
14 MISS SANGEETA  VITTHALRAO  LADE C.LIB.SCI. 2


 

SESSION 2004-2005

 

SR. NO. NAME OF STUDENTS CLASS ORDER OF MERIT
1 MR. DILIP BABARAO CHAUDHARY M.A.(GEO)  
2 MR. PARMANAND PANDURANG BHOYAR M.A. (GEO.) 1
3 MISS MADHURI PANDURANG SHRIKONDAWAR M.A. (H. ECO.) 5
4 MR. LAXMAN DEWANAND DAS M.A. (HIN.) 9
5 MISS ANITA KAWADUJI DONGRE B.M.C. 7
6 MR. PRASHANT DNYANESHWARRAO GHODE D.B.M. 5
7 MISS RAJSHREE GIRISHKUMAR YADAO D.B.M. 5
8 MISS RAJBALA OMPRAKASH AGRAWAL D.B.M. 8
9 MR. ANKUSH RAGHUNATH GAURKAR D.B.M. 9
10 MISS SEEMA PARAS KHAJANCHI D.B.M. 9
11 MR VISHAL PRASAD GUPTA D.B.M. 9
12 MISS BHAWANA GURUDEO KHARKATE C.Lib.sci. 3
13 MISS HARSHA ASHOKRAO KOHLE C. Lib. Sci. 3


 

SESSION 2003-2004

 

SR NO. NAME OF STUDENTS CLASS ORDER OF MERIT
1 MR. DEEPEK LAHANUJI KHOBRAGADE M.A.(HIN.) 8
2 MR. BALKRISHNA RAGHUNATH NAIGAMKAR M.A.(MAR.) 10
3 MISS. PRANJALI BALKRISHNA NIMSATKAR M.A. (MAR) 10


 
    Quick Links
      About Us
      About City
      LMC
      Governing Body
      Pillars of Institute
      UGC Sponsored
      Merit Students
      Academic Calender
      Holidays 2017